Материали
ПОЛИМЕР - БИТУМНИ МЕМБРАНИ
Многообразието днес от битумни рулонни материали с различни характеристики и приложения е резултат от десетилетия на научни и технологични изследвания. Независимо, че този тип продукти са обект на непрекъснато развитие и усъвършенстване, основните елементи на битумните мембрани остават. Това са:
Армировка: междинен слой, от който зависят качествата на мембраната;
Битумен композит: смес от модифициран битум, полимери и пълнители, която реално осигурява водоплътността на материала и обуславя:
- Устойчивостта на високи температури;
- Гъвкавостта при ниски температури;
- Степентта на UV устойчивост.
Финишно покритие: формира повърхността на мембраната, определя естетическия ѝ вид (горен слой)
Видове армировки:
Стъклофибърна армировка (V) – осигурява отлична дименсионна стабилност и предотвратява проблеми с нагъване на битумната мембрана. Стъклофибърната армировка може да бъде ламинирана с алуминиево фолио за постигане на пълна паронепропускливост.
Полиестерна армировка (Р) – произвежда се от нетъкан, негниещ полиестер, стабилизиран сстъкловлакнести нишки. Така усилената полиестерна армировка предава както здравина на битумната мембрана (якост на опън, удължение при скъсване и др.), така и стабилност на размерите.
Композитна армировка (FC) - представлява усилена, негниеща армировка от нетъкан, двойноусукан полиестер от дълги нишки, стабилизиран надлъжно със стъклени влакна. Отличава се с изитропно поведение (еднакви качества във всички посоки). Битумните мембрани с композитна армировка притежават отлични якостни параметри (якост на опън, удължение на скъсване, съпротивление при разкъсване и др.). Същевременно са устойчивина свиване, дори при значителен топлинин стрес върху покрива.
Видове битумен композит:
АРР хидроизолационни мембрани:
Съществуват различни теории кой е кога е направил първите модификации на дестилиран битум. Съгласно повечети източници, АРР хидроизолационните мембрани са създадени в Италия в началото на 70-те години на миналия век. По това време е направено откритието, че чрез добавяне на атактен полипропилен (вторичен продукт от полимеризация на пропилен) към битума се получава композит с хидроизолационни качества, пластичност и устойчивост на високи температури. Тези свойства са резултат от достигане на фаза на полимеризация на дестилирания битум и превъзхождат значително параметрите на дестилирания битум и превъзхождат значително параметрите на използвания до тогава оксидиран битум. Комбинацията от АРР битумен композит с армировка позволява производството на рулонен хидроизолационне материал със сравнителна малка дебелина и тегло.
АРР битумните мембрани притежават:
- Висока UV устойчивост;
- Висока топлинна устойчивост;
- Добра огъваемост при ниски температури.
Подходящи са за географски зони с топъл климат. Могат да бъдат полагани по открите повърхности, изложени на UV лъчение.
SBS хидроизолационни мембрани:
В последствие, отново в Европа, се правят първите модификации на битум с SBS (стирен-бутадиен-стирен), което води до производството на материал с изключителна еластичност (значително удължение с последващо възстановяване на размерите и формата на мембраната).
SBS битумните хидроизолации се отличават:
- Много добра огаваемост при ниски температури;
- Добра топлоустойчивост;
- Чувствителност на UV лъчение.
Подходящи за географски зони със студен климат.
АРАО хидроизолационни мембрани:
Днес на пазара на битумни хидроизолации се предлагат иновативни продукти, които съчетават предимствата едновременно на АРР и SBS материалите. Такива са АРАО битумните мембрани, при които дестилираният битум е модифициран с атактен поли-алфа ол ефин.
АРАО моликулите са съвместими в много висока степен с битума, което позволява постигане на отлични, дълготрайни и постоянни качества на хидроизолациите, включително:
- Отлична UV устойчивост;
- Отлична топлинна устойчивост;
- Отлична огъваемост при ниски температури.
Този тип хидроизолации са практически нестареещи!
Подходящи са за всякакви климатични зони и приложения, характерни за полимер-битумните мембрани.